2010. október 3. Az önkormányzati választás napja, melyre a Fidesz-KDNP mosolyogva, az MSZP kényszeredett mosollyal, a Jobbik kissé kesernyés szájízzel, az LMP pedig kissé szomorúan gondolhat. Mindenesetre az biztos, hogy a kormányzó Fidesz-KDNP szövetségre mostantól hatalmas felelősség hárul, hiszen nem csak az Országgyűlésben, hanem az önkormányzatok túlnyomó részében is többségbe került. Innentől nincs kire mutogatni, kormányozni kell.
Általános tendencia, hogy az önkormányzati választáson kevesebben mennek el szavazni, mint az országgyűlésin, s ez most is beigazolódott. Szakértők szerint ez elvileg az MSZP-t gyengítette volna, ám kiderült, hogy őket sem igazán. Viszont ezen szakértők abban is egyet értettek, hogy az alacsony részvétel a Fidesz számára jöhet igazán jól, s ez, valljuk be, bejött. Ugyan a parlamenti választásokhoz képest sokkal inkább döntő ilyenkor az adott személy kiléte és eredményei, mint pártszíne, így is tarolni tudott a Fidesz-KDNP szövetség. No de a szövetség nem mindenütt működött ám tökéletesen, több helyen szembekerült egymással a Fidesz és a KDNP (pl. Abonyban, Biatorbágyon, vagy Vácott, amelyre majd később is kitérek).
Tarlós István, Semjén Zsolt, Orbán Viktor és Rogán Antal öröme (forrás: hvg.hu) |
Néhány helyen viszont nem jöttek be a Fidesz számításai, hiszen nem az általuk igencsak megtámogatott jelölt nyert, hanem olyan, aki korábban indult már a párt színeiben, ám mostanra összerúgta a port a Fidesszel. Ez történt például Gödöllőn, ahol Gémesi György és a Lokálpatrióta Klub lényegében földbe döngölte a Fideszt, hiszen a polgármester a voksok több, mint 70%-át kapta, míg az önkormányzatba 10 képviselőt juttattak, azaz az összes egyéni választókerületben győztek. Hasonló eset történt Edelényben, ahol megőrizte székét Molnár Oszkár a Fidesz által másodszor is hiába támogatott Daher Pierre ellenében. Fontos még megemlíteni Esztergomot, ahol ugyan magas a Fidesz támogatottsága (10-ből 9 egyéniben nyertek), viszont nem az eddigi Fideszes polgármestert, Meggyes Tamást, hanem Tétényi Évát, az ellenzék összefogásának jelöltjét szavazták meg (majdnem kétharmados többséggel).
Tétényi Éva (pirosban) öröme (forrás: tetenyieva.jobbikegom.fotoalbum.hu) |
A párt legszebb eredményét Angyalföldön érte el, ahol Tóth József a szavazatok kétharmadát szerezte meg, valamint az összes egyéni választókerületben is MSZP-s jelölt nyert. Fontos lehet számukra az is, hogy most már egyértelműen ők az ország második ereje, áprilishoz képest több megyében verték meg a Jobbikot (csak Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén megyében nem sikerült ez), a fővárosban pedig kb. háromszor annyi szavazatot szerzett.
Horváth Csaba, Bárándy Gergely, Mesterházy Attila és Szanyi Tibor a választás estéjén (forrás: hvg.hu) |
A párt jövője szempontjából fontos, hogy a Dunántúlon is növelni tudják támogatottságukat, ne váljanak regionális párttá. Ebből a szempontból érdekes, hogy az említett Hegyháthodász a Dunántúlon, Vas és Zala megye határán fekszik.
Vona Gábor beszédet tart a Kongresszusi Központban a választás éjszakáján (forrás: hvg.hu) |
Érdekesség, hogy az LMP-nek is sikerült megszereznie egy polgármesteri széket, ám ha jobban megnézzük, ez nem annyira a párt érdeme. Ivády Gábor, aki korábban a Fideszben és az MDF-ben is megfordult, és jelenleg az LMP országgyűlési képviselője is (már polgármesterként lépett a pártba), újrázni tudott Ivádon. Ám a bizalom valószínűsíthetően inkább személyének, mint pártszínének szólt (ahogy ez vidéken szokás).
Schiffer András figyeli az eredményeket az LMP pártközpontjában (forrás: hvg.hu) |
A választás eredményeként Fördős 4255, Bóth 4128, Pintér pedig kereken 4100 szavazatot kapott, azaz az első és harmadik helyezett között 155 szavazat volt a különbség, ami tízezer lakosnál többel rendelkező települések esetén egész ritka (ennél szorosabb idén csak a XXIII. kerületben volt a helyzet, ahol Geiger Ferenc 81 szavazattal győzte le riválisát). Bóth János mindenesetre már kérte a szavazatok újraszámlálását.
Bóth János választási bannerje (forrás: bothjanos.hu) |
Az október 3-i önkormányzati választás igazi jelentőségét csak az áprilisi parlamenti választásokkal együtt lehet igazán megérteni: a Fidesz-KDNP Európában egyedülálló mértékű felhatalmazást kapott egy ország kormányzására. Ahogy Török Gábor is fogalmaz, "a parlamenti kétharmad után a helyi politika kilenctizedénél is több került a kezükbe". Az október 4-i parlamenti ülés napirend előtti felszólalásaiban Kósa Lajos a Fidesz, valamint Harrach Péter a KDNP részéről is erősen hangsúlyozta, hogy hatalmas felelősség hárul rájuk (Vona Gábor véleményéről egy másik posztban számolok be).
Vajon tudnak-e élni a bizalommal?