Az ausztrál kormány az illegális bevándorlók növekvő száma miatt indította újra a korábbi vezetés által befejezett "Csendes-óceáni Megoldás" nevű programot. Ennek értelmében újranyitották azokat a menekülttáborokat, amelyeket az ausztrál állam korábban fenntartott Naurun illetve a Pápua Új-Guineához tartozó Manus szigetén.
memegenerator.net
Ausztrália nemrégiben nyitotta újra - nyolc évvel annak bezárása után - az új-guineai menekülttáborát, s ezzel újraindították a korábban felfüggesztett "Csendes-óceáni Megoldás" nevű programot (ami angolul kétértelmű, ugyanis a "Pacific Solution" egyszerre jelenti az előbbit, illetve azt is, hogy "békés megoldás"). Az előző programot 2001-ben indította a konzervatív John Howard kormánya. Jogvédő csoportok kritizálták a naurui és manusi táborokban tapasztalható körülményeket, a menekültek elégedetlensége pedig több esetben zavargássá eszkalálódott. Kevin Rudd (Munkáspárt) 2007-es kormányra kerülését követően zárta be a menekülttáborokat, majd a jelenlegi miniszterelnök, Julia Gillard (szintén Munkáspárt) heves vitákat folytatott az újbóli megnyitásról.
Az ausztrál kormány az illegális bevándorlók növekvő száma miatt indította újra a programot, amivel lényegében kitelepítik külföldön fenntartott menekülttáborokba ezeket az embereket. Emellett az is a lépés mellett szól a kormány szerint, hogy rengeteg bevándorló csak egy csónakon érkezik, veszélyeztetve ezzel életét. A "Csendes-óceáni Megoldás" Chris Bowen bevándorlásügyi miniszter szerint már sikeres, ugyanis korábban nem látott mértékben utaznak haza vagy fordulnak vissza illegális bevándorlók.
Természetesen a helyzet nem nyerte el a menekültek, a nemzetközi jogvédő szervezetek, illetve az ENSZ tetszését. Utóbbi pont a napokban ment neki a Canberrában székelő kormánynak, kifogásolva, hogy a menekülteket miért tartják előzetes letartóztatásban a kitelepítésig. A portugál António Guterres, az ENSZ menekültügyi főbiztosa élesen kritizálta az ausztrál kormányt, amiért 5700 Naurun illetve Ausztráliában előzetes letartóztatásban lévő ember helyzete megoldatlan, ugyanis nem foglalkoznak menekültstátusz-igényléseikkel.
Az Amnesty International szóvivője, Graham Thom elmondta, hogy az offshore menekülttáborok újbóli megnyitása "veszélyes lépés, amely nem fog életeket menteni és nyilvánvalóan kétségbe vonja Ausztrália elkötelezettségét az ENSZ menekültügyi egyezményével kapcsolatban". Ugyanő rámutatott: álszentség volt a munkáspárti kormány részéről, hogy pontosan ugyanolyan intézkedéseket vezetett be, amelyeket ellenzett a Howard-kormány éveiben.
A menekültstátuszért folyamodók a leginkább elégedetlenek: ma a Naurun tartózkodók közel fele, 170 ember kezdett meghatározatlan ideig tartó éhségsztrájkba. Az Ausztrál Bevándorlási Hivatal viszont kétségbe vonta a békés tüntetők szavahihetőségét, egyik szóvivőjük kijelentette: "Az, hogy az emberek azt állítják, hogy nem esznek, még nem jelenti azt, hogy valóban elkötelezték magukat az önkéntes éhezéssel kapcsolatban". A menekültek viszont azt írták közleményükben, hogy "Ez egy tiszta üzenet: nem vagyunk itt boldogak, vissza szeretnénk menni Ausztráliába ebből a pokolból és szeretnénk, ha az ausztrál kormány megkezdené a menekültstátuszunk megadásának procedúráját."
A naurui menekülttábor (smh.com.au)
Ausztrálián belül sincs egyetértés a kérdést illetően. Az ellenzék szerint addig érkeznek majd csónakok Ausztrália partjaihoz, ameddig a munkáspárt kormány hatalmon van. Ettől függetlenül a Koalíció (liberálisok és nemzetiek) támogatja a kormányt ebben a kérdésben, viszont két liberális képviselő ellenzi. Egyikük, Judi Moylan képviselő úr elmondta: "Számomra ez a törvényhozás egy igen kényes kérdése. Ha a mostani komoly változtatásokra tekintünk, azt láthatjuk, hogy szembemegyünk a jogállamisággal, figyelmen kívül hagyjuk az emberek méltányossághoz való jogát." Ugyanakkor a kormányzó Munkáspárt balszélére pozicionálható Doug Cameron elmondta, hogy "a választmányban voltak olyanok, akik úgy vélték, hogy szükség lenne némi iránymutatásra arra vonatkozóan, hogy a kormány miként kívánja végrehajtani a >>Csendes-óceáni Megoldás<< programját." Hozzátette: "Az erről szóló vita igencsak elfajult az országban."
Egyelőre még nem látni, hogy Ausztrália meddig folytathatja egyedülálló programját, ám ha a nemzetközi közvélemény továbbra sem kritizálja hangosan az eljárást, akkor az precedens értékűvé válhat a többi, illegális bevándorlástól sújtott ország számára.